Gdy słońce świeci mocniej, chętniej odkrywamy większe obszary naszego ciała. Ekspozycja na światło słoneczne niezaprzeczalnie poprawia nasz nastrój, działa antydepresyjnie, ale jest też niezbędna do syntezy witaminy D3 w naszym organizmie.

Niestety, istnieje też szereg negatywnych skutków promieniowania UV. Między innymi jest to przesuszona, mało elastyczna skóra, przebarwienia skórne, osłabione naczynia krwionośne, uszkodzenie DNA, które przyczynia się do szybszego starzenia skóry. Warto również pokreślić, że każde poparzenie wywołane ekspozycją na słońce, zwiększa szansę na zachorowanie na raka skóry w przyszłości.

Pytanie, co zrobić, aby uniknąć tych nieprzyjemności, w tak długo wyczekiwanym przez wszystkich okresie wiosenno-letnim? Regularne używanie filtrów przeciwsłonecznych!

Idealnie byłoby, gdyby aplikacja kremu z filtrem, była nawykiem, jak chociażby mycie zębów, czynnością, bez której nie wyjdziemy z domu. W codziennym życiu warto wprowadzić do swojej rutyny krem z filtrem jako obowiązkowy krok pielęgnacji, tuż przed nałożeniem makijażu, jeśli taki nosimy. Warto podkreślić, że krem powinien znaleźć się na wszystkich odsłoniętych częściach naszego ciała – twarzy, często omijanych szyi i dekolcie, ale też na uszach oraz dłoniach. Natomiast w warunkach plażowych krem powinien bezwzględnie znaleźć się na całej powierzchni naszego ciała, z uwzględnieniem miejsc najbardziej narażonych na poparzenie, czyli ramion i karku. Jednak pojedyncza aplikacja kremu nie wystarczy. Kluczowym elementem świadomej ochrony przeciwsłonecznej jest reaplikacja filtrów. Oznacza to, że należy je ponownie aplikować co ok. 2 godziny oraz po każdym kontakcie skóry z wodą czy wytarciu ręcznikiem. Ważna też jest odpowiednia warstwa produktu oraz jego rozprowadzenie. Kremy ochronne powinny zostać zaaplikowane na ok. 20 minut przez ekspozycją na słońce, aby filtry w nich zawarte mogły utworzyć na skórze film chroniący przed promieniowaniem UV.

 

Przy wyborze kremu przeciwsłonecznego należy zwrócić uwagę na wartość SPF. Kiedy planujemy wakacje nad morzem czy jeziorem warto zaopatrzyć się w możliwie najwyższą ochronę, czyli minimum SPF30+. Kolejnym, istotnym kryterium może być konsystencja produktu. W zależności od potrzeb skóry, możemy znaleźć kremy o bogatszej konsystencji, idealne do cer suchych i normalnych, ale także takie, które wchłaniają się szybciej, dedykowane cerom tłustym i mieszanym. Dodatkowo kremy mogą mieć także właściwości redukujące przebarwienia, regenerujące skórę uszkodzoną np. leczeniem dermatologicznym oraz rozświetlające, zapewniające zdrowy blask i koloryt skóry.

Pin It on Pinterest

Share This