Z tego wpisu dowiesz się jakie peelingi można stosować w warunkach domowych, jak często je wykonywać oraz jaki produkt wybierać do określonego typu cery.

Peeling to preparat, którego zadaniem jest złuszczenie martwego naskórka, a co za tym idzie oczyszczenie, odświeżenie skóry, a także przygotowanie jej do wchłonięcia składników aktywnych z serum, maski czy kremu. Wykonywanie peelingów wywiera pozytywny wpływ na skórę, ale nie można stosować ich zbyt często.

Częstotliwość wykonywania peelingów uzależniona jest od typu cery oraz rodzaju peelingu. Jeśli posiadasz cerę przetłuszczającą się, Twoja skóra jest gruba możesz wykonywać peelingi raz w tygodniu. Jeśli natomiast Twoja skóra jest wrażliwa i cienka ograniczaj wykonanie peelingu do raz/dwa razy w miesiącu. Pamiętaj o tym, że każdy peeling narusza Twoją barierę hydro-lipidową oraz pozbawia Cię martwego naskórka, więc zbyt częste stosowanie może doprowadzić do przesuszenia skóry.

Peelingi występują w różnych postaciach. Możemy wyróżnić:

PEELINGI ENZYMATYCZNE – w nich czynnikiem złuszczającym są enzymy, najczęściej bromelaina i papaina, które pozyskuje się z ananasa i papai. Enzymy w delikatny sposób rozpuszczają martwy naskórek, powodując odświeżenie i rozjaśnienie skóry. Aplikując peeling tego typu najczęściej konieczne jest zwilżenie skóry wodą, ponieważ to ona aktywuje enzymy. Peelingi enzymatyczne są przeznaczona dla każdego typu skóry, ale ich delikatność będzie szczególnie
doceniana przez osoby posiadające skórę naczyniową, wrażliwą i suchą. Częstotliwość ich wykonywania – raz na tydzień przy skórze tłustej i raz na dwa tygodnie przy skórze suchej i wrażliwej.

PEELINGI CHEMICZNE – czynnikiem złuszczającym są tu kwasy owocowe, które rozluźniają połączenia międzykomórkowe i doprowadzają do złuszczenia martwego naskórka. W pielęgnacji domowej najbezpieczniej jest sięgać po gotowe preparaty na bazie kwasów, a dodatkowo najlepiej jest skonsultować się ze swoim kosmetologiem. Każdy kwas ma inne
działanie i należy dopasować preparat do potrzeb skóry. Zarówno w gabinecie jaki i w warunkach domowych peelingi chemiczne wykonujemy nie częściej niż raz na miesiąc. Niezależnie od warunków pogodowych po eksfoliacji kwasami należy stosować fotoprotekcję, a w okresie letnim najlepiej jest nie wykonywać tego typu zabiegów.

PEELINGI MECHANICZNE – to peeling zawierający drobinki ścierające martwy naskórek. Jest to dosyć intensywne złuszczanie martwego naskórka, ponieważ aplikacja tego peelingu wymaga masażu twarzy z użyciem złuszczającego produktu. Peeling mechaniczny polecany jest osobom posiadającym cerę grubą i przetłuszczającą się. Należy wykonywać go raz w tygodniu i zadbać o odpowiednie nawilżanie skóry, aby nie zwiększać produkcji łoju przez gruczoły łojowe. Nie powinny stosować go osoby, które mają cerę trądzikową, wrażliwą, naczyniową i suchą. Mechaniczne złuszczanie u takich osób doprowadzi do rozsiania zmian trądzikowych lub podrażnienia skóry.

PEELINGI GOMMAGE – to mniej popularna forma złuszczania martwego naskórka, która łączy w sobie powyższe metody. W preparatach tego typu stosuje się enzymy lub kwasy owocowe. Peeling gommage nakłada się najczęściej na wilgotną skórę, czeka się kilka minut, a następnie suchymi dłońmi roluje się kosmetyk razem z martwym naskórkiem. Taka forma złuszczenia będzie dobra dla osób, które posiadają skórę normalną i mieszaną, ale raczej nie będzie wskazana dla cery trądzikowej i naczyniowej, ponieważ masaż może uszkodzić wykwity lub pobudzić krążenie krwi, czego efektem będzie rozsianie wykwitów lub silne zaczerwienienie skóry.

W GLOW SPA oprócz zabiegów złuszczających martwy naskórek dysponujemy również preparatami do użytku domowego. W naszej ofercie można znaleźć Regenerujący peeling enzymatyczny z ekstraktem ze śluzu ślimaka marki M’onduniq, Mechaniczny Soft Peeling z delikatnymi biodegradowalnymi drobinkami marki Dr.Belter oraz peeling enzymatyczny w kremie marki Dr.Belter.

Jeśli nadal nie wiesz na jaki peeling się zdecydować zaplanuj konsultację kosmetologiczną – my z pewnością powiemy Ci, który peeling jest dla Ciebie najlepszy i jak często go wykonywać.

Pin It on Pinterest

Share This