Zabiegi z użyciem fal radiowych, inaczej nazywanych radiofrekwencją, stały się w ostatnich latach jednym z bardziej lubianych. Należą do zabiegów mało inwazyjnych, które nie wykluczają Klienta z codziennego życia. Są niezwykle skuteczne i pozwalają na niechirurgiczny lifting skóry. Zabiegi te nie tylko hamują procesy starzenia, ale także ujędrniają skórę, zmieniają jej gęstość a w przypadku obszarów ciała objętych cellulitem lub nadmiarem tkanki tłuszczowej, skutecznie je zwalczają.
Na czym polega proces ujędrniania skóry?
Radiofrekwencja to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, wytwarzane przez prąd zmienny i w szerokim zakresie częstotliwości te są wykorzystywane w kosmetologii w zabiegach nieinwazyjnego odmładzania skóry oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Zabiegi z wykorzystaniem radiofrekwencji opierają się na wywołaniu efektu termicznego w tkance. Urządzenie stosowane przy wykonywaniu tego typu procedur wyposażone jest w elektrody, między którymi przepływa prąd a żel nanoszony na skórę, chronią ją przed oparzeniem i pozwala na bezpieczne przewodzenie. Główne działanie biologiczne polega na podgrzaniu włókien kolagenowych. Pod wpływem ogrzania ulegają one skurczeniu a w konsekwencji także napięciu. Podgrzanie przyczynia się do stymulacji fibroblastów a tym samym odbudowy oraz wytwarzaniu nowego kolagenu i elastyny, co powoduje tzw. zagęszczanie się skóry. Dzięki temu zjawisku uzyskuje się efekt zwiększonego napięcia skóry, poprawy jej elastyczności, gęstości oraz poprawy owalu twarzy i kolorytu twarzy. Fale radiowe stymulują tkanki powierzchowne i głębiej położone, poprawiają ich dotlenienie, odżywienie oraz mikrocyrkulację (rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zwiększenie ich przepuszczalności). Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Często nazywany liftingiem bez skalpela.
Na czym polega proces redukcji tkanki tłuszczowej falą radiową?
Zastosowanie RF przyczynia się do redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, zmniejszenia problemów związanych z cellulitem, oraz modelowania sylwetki w zabiegach na ciało. Fale radiowe oddziałują na tkanki powierzchowne oraz docierają do głębokich warstw skóry i komórek tłuszczowych (adipocytów) w których zawarte są trójglicerydy. Pod wpływem temperatury dochodzi do ich rozpuszczenia i rozbicia czyli tzw. lipolizy. Ten rodzaj ciepła nazywany jest ciepłem endogennym, czyli wytwarzanym wewnątrz tkanek. Promieniowanie RF w znacznym stopniu jest absorbowane w podskórnej tkance tłuszczowej, mięśniach, płynach ustrojowych i narządach miąższowych. Wzmożenia tempa przemiany materii, a co za tym idzie podwyższenie temp. o 1°C powoduje wzrost tempa przemiany materii o 3,6%. Ogrzanie podczas zabiegu komórek tłuszczowych, prowadzi do zwiększenia ich metabolizmu i wydzielenie płynnego tłuszczu w postaci kwasów tłuszczowych. Tłuszcz przemieszcza się do przestrzeni międzykomórkowej a potem przedostaje do układu krwionośnego i limfatycznego, jest trawiony przez wątrobę i wydalany przez nerki i system trawienny. Wzrost temperatury wywołuje dodatkowo rozluźnienie mięśni.
WSKAZANIA:
– podniesienie owalu twarzy, likwidacja podbródka
– ujędrnienie struktury skóry
– spłycenie głębokich zmarszczek
– zmniejszenie „worków” pod oczami i „kurzych łapek”
– odbudowa kolagenu
– profilaktyka przeciwstarzeniowa
– konturowania ciała
– redukcja cellulitu
– zmniejszania obwodu poszczególnych partii ciała
– obkurczania i ujędrniania skóry ciała
– podniesienie pośladków
– likwidacja „luźnej” skóry na brzuchu i wewnętrznej stronie ud
PRZECIWWSKAZANIA:
– ciąża, okres karmienia piersią
– choroby nowotworowe , stany ponowotworowe (okres do 5 lat),
– rozrusznik, zastawka serca, implanty – wszelkiego typu metalowe implanty w ciele
– epilepsja, stwardnienie rozsianie
– choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze w miejscu zabiegowym
– nadczynność tarczycy, nieuregulowana cukrzyca (niepoddawana leczeniu farmakologicznemu)
– ropnie tkanek miękkich, stawów i kości, ostre zapalenie stawów i kości
– obrzęki o nieznanej etiologii
– guzki niewiadomego pochodzenia
– zaburzenia czucia bólu i odczuwania ciepła
– nadciśnienie
– zaburzenia krzepliwości, skłonność do krwawień
– zapalenie żył
– oparzenie skóry lub rekonwalescencja po oparzeniach
– wszczepione urządzenie do neurostymulacji
– złote nici
– implanty wchłanialne i wypełnienia w miejscu zabiegowym np. kwasem hialuronowym tzw. „wypełniacze”