Skóra, jako najbardziej zewnętrzna warstwa naszego ciała może nie tylko zdradzać nasz wiek. Pełni ona szereg znacznie bardziej istotnych i złożonych funkcji. Główną jest tworzenie nieprzenikalnej bariery dla takich form biologicznych jak bakterie czy wirusy. Nie mniej jednak w skórze funkcjonują zorganizowane układy immunologiczne, które doskonale radzą sobie z niszczeniem mikroorganizmów przenikających przez naskórek, na skutek przerwania jego ciągłości.

Gwarantem skuteczności tych mechanizmów jest odpowiednia kondycja skóry. Dlatego każde uszkodzenie bądź naruszenie naszej naturalnej bariery ochronnej skóry stwarza zagrożenie zakażeń powierzchniowych. Skóra codziennie wystawiana jest na próbę przez różne czynniki, gdzie największe ryzyko niosą m.in. długotrwałe kuracje farmakologiczne lub częste mycie rąk środkami dezynfekującymi.

1. NAWADNIAJ

Stan nawilżenia skóry zależy nie tylko od ilości dostarczanej wody z zewnątrz, ale przede wszystkim od zdolności jej zatrzymywania, dlatego tak ważne jest nawadnianie organizmu również od środka. Nawet niewielkie jej niedobory mogą zaburzać funkcjonowanie tego narządu, w rezultacie powodując suchość, nadmierne łuszczenie, a nawet pęknięcia. Następstwem permanentnego utrzymywania się tego stanu jest osłabienie funkcji obronno – ochronnych, a co za tym idzie większa podatność na czynniki fizykochemiczne, np. mikrouszkodzenia, działanie detergentów, a także na czynniki biologiczne, w tym na wirusy czy bakterie. Odwodnienie skóry w jej głębszych warstwach zakłóca i destabilizuje procesy regeneracyjne, przez co upośledzona zostaje jej odnowa. 

 

  • pij minimum 1,5 l  wody dziennie
  • jeśli nie lubisz czystej wody, dodaj do niej miętę lub cytrusy
  • spierzchnięte usta, ziemisty odcień skóry wskazują na odwodnienie
Porady, jak dbać o skórę

2. Ochraniaj

Słońce, suche powietrze, wiatr, chlorowana woda czy mróz to tylko kilka przykładów wrogów naszej skóry. Największe spustoszenie sieją one w wyeksponowanych miejscach ciała tj. dłonie, twarz, gdzie są to również miejsca najbardziej kontaktowe. Działanie tych czynników zakłóca równowagę naskórka, który szybciej traci potrzebną wodę, jak i dobre tłuszcze – tworzące ochronny płaszcz lipidowy. By temu zapobiec nieodzowna jest ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB. Skóra już uszkodzona, bądź wrażliwa lepiej będzie tolerowała filtry mineralne. Skuteczną ochroną jest również utrzymywanie prawidłowego natłuszczenia i nawilżenia skóry. 

  • dyskomfort, zaczerwienienie, swędzenie mogą być objawem uszkodzenia bariery ochronnej skóry
  • stosuj filtr SPF przez cały rok, powtarzając aplikację co ok. 3 h
  • zimą sięgaj po kremy o bogatszej konsystencji i o dużej zawartości lipidów

3. Pielęgnuj

Skóra ma naturalnych ‚sprzymierzeńców’ w postacie mechanizmów zapewniających jej odpowiednią kondycję. Mowa o NMF – naturalnym czynniku nawilżającym, równie istotny jest płaszcz lipidowy, a także stałe kwaśne pH. Odpowiednia pielęgnacja bazuje na stosowaniu produktów bogatych w humektanty o właściwościach nawilżających, aminokwasy sprzyjające regeneracji, czy oleje zapewniające odpowiednie natłuszczenie. Tonizowanie skóry wyciszy ją, ukoi i odświeży.

  • wybieraj naturalne kosmetyki bogate w mocznik, kwas mlekowy czy alantoinę
  • stosuj tonik, który przywraca pH odpowiednie dla skóry, a także ułatwia wchłanianie składników odżywczych
  • woda różana posłuży jako świetny tonik łagodzący

4. Regeneruj

Komórki skóry odradzają się nieprzerwanie przez nasze całe życie, ulegając podziałowi w warstwie podstawnej i stopniowo wędrując ku zewnętrznej części, gdzie ulegają keratynizacji. Następstwem tego procesu jest obumieranie komórek i naturalny proces ich usuwania w postaci powolnego wyłuszczenia się. Regenerację warto stymulować przez systematyczne stosowanie peelingów lub eksfoliację opartą na działaniu kwasów medycznych. Czynności te pobudzają głębsze warstwy skóry do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, co za tym idzie do intensywnej odnowy. Wspierając regenerację skóry z pomocą przychodzą preparaty skondensowane, znane pod nazwą serum. Zawierają one substancje aktywne, w o wiele większych stężeniach niż te stosowane w kremach do codziennej pielęgnacji.

  • najintensywniejsze procesy regeneracji skóry następują w nocy
  • cykl odnowy komórki trwa średnio 28 dni
  • sięgaj po produkty zawierające komórki macierzyste

5. Oczyszczaj

Aby wszystkie powyższe etapy zachodziły wydajnie w skórze należy zadbać o jej odpowiednie oczyszczanie. Resztki makijażu, nadmiar sebum, martwy naskórek to tylko część z tego, co gromadzi się na skórze każdego dnia. Odpowiedni kosmetyk powinien być na tyle uniwersalny by usuwać tak różnorodne substancję z powierzchni skóry, jednocześnie jej nie uszkadzając. Pomijanie tego etapu nie pozwoli skórze ‘oddychać’, co finalnie doprowadzi do blokowania porów oraz gromadzenia wolnych rodników, które działają destrukcyjnie na komórki budulcowe skóry.

  • staraj się zmyć makijaż już ok godziny 17, gdyż o tej porze skóra przygotowuje się do regeneracji
  • wybieraj delikatne pianki lub olejki przeznaczone do mycia twarzy
  • po każdym kontakcie skóry z wodą – tonizuj

6. Dbaj o dietę

Sposób na zdrową skórę ma swoją genezę w dostarczaniu składników o dobroczynnych, a czasem nawet leczniczych właściwościach. Mowa tutaj o diecie, która w żadnym przypadku nie ma być kojarzona z głodówką, a jedynie z bogactwem witamin czy minerałów, które daje nam natura. Nie sposób nie wspomnieć o łagodzących i ochronnych właściwościach witamin ‘młodości’ tj. A i E. Niezmierne istotne są również witaminy z grupy B, kontrolujące procesy rogowacenia, czy witamina C będąca silnym antyoksydantem. Urozmaicaj swoje ulubione posiłki, dodając orzechy, oleje roślinne, spożywaj jak najmniej przetworzoną żywność, dbaj o zbilansowaną dietę.

  • spożywaj duże ilości warzyw i owoców m.in. kiwi, jagody, szpinak (zasada ‘jedz tęczę’)
  • odtruwaj, wspieraj wątrobę, uwalniaj się od toksyn
  • stosuj naturalne probiotyki takie jak kiszonki, które są również bogate w Wit. C

 

7. Suplementuj

Gdy mimo regularnej pielęgnacji, zbilansowanej diety skóra nadal wygląda na zmęczoną, łuszczy się, jest przesuszona – zbawienna może okazać się odpowiednio dobrana suplementacja. Jest to bardzo dobre rozwiązanie również dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia i ich zapotrzebowanie na witaminy i minerały wzrasta. Na rynku dostępne są gotowe kompozycje kierowane do posiadaczy różnych typów cery.

  • witamina D3 + K2 bardzo istotna by dostarczać ją w okresie jesienno-zimowym
  • cynk, selen, miedź  niezwykle ważne dla regeneracji komórkowej
  • Chlorella – pomaga wydalać metale ciężkie, usuwa niedobory witaminy E

8. Detoksykuj

Mechanizmy obronne skóry nie są w stanie zatrzymać namnażania się wolnych rodników dlatego drogą do równowagi jest wspieranie naturalnymi antyoksydantami. Znane również pod nazwą przeciwutleniaczy – mają za zadanie ograniczenie powstawania wolnych rodników, chronią również przed posłonecznym zapaleniem skóry, a także ochraniają DNA – materiał genetyczny, niezwykle ważny w budowie każdej komórki. Odpowiednia detoksykacja skóry usprawnia procesy naprawcze, a także hamuje starzenie się skóry, jest również prewencją przed nowotworzeniem.

  • kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym aplikuj rano, przed nałożeniem makijażu
  • najsilniej działające przeciwutleniacze to m.in. wyciąg z pestek winogron, kwas alfa-liponowy, witaminy C, E, A, koenzym Q10, a także kwas ferulowy
  • pij zieloną herbatę – doskonałe źródło antyoksydantów

9. Diagnozuj

Stan skóry jako najbardziej zewnętrznej warstwy naszego organizmu często obrazuje faktyczny stan zdrowia. Oznacza to, że jeśli funkcjonowanie któregoś z organów jest zachwiane to nawet odpowiednia pielęgnacja może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Decyzję o tym jakie podłoże ma zła kondycja skóry należy zostawić kosmetologowi, który posiada kompleksową wiedzę. Prócz indywidualnie dobranych zabiegów, zaleci on pielęgnację domową, która jest równie istotna, bądź odeśle do specjalisty na rutynowe badania.

  • skorzystaj w konsultacji kosmetologicznej, która w wielu salonach jest bezpłatna
  • trafna diagnoza i stosowanie się do zaleceń gwarantują sukces
  • potrzeby skóry zmieniają się wraz z upływem lat, zmianami hormonalnymi, czy na skutek czynników zewnętrznych

 

10. Bądź systematyczna

Skóra w idealnej kondycji, o której marzy każda z nas nie jest wynikiem posiadania niezliczonej ilości kosmetyków, ani dużych nakładów finansowych. Kluczowa jest regularność stosowanych praktyk. Powtarzanie błędów w pielęgnacji często daje oznaki dopiero po upływie czasu, dlatego na ich odbudowanie również potrzebna jest cierpliwość i systematyczność. Codzienna rutyna w końcu stanie się naszym dobrym nawykiem i będzie stanowiła nieodłączny element każdego dnia. Skóra nie tylko stanie się ukojona, ale również się wzmocni i uodporni, a także odwdzięczy się pięknym wyglądem.

  • wygospodaruj czas dla siebie, nawet jeśli będzie to 5 minut dziennie
  • wyznacz sobie cel i działaj zgodnie z planem
  • pamiętaj: w zdrowym ciele – zdrowy duch ?

Pin It on Pinterest

Share This